• Remeslo má zlaté dno II

        •  

          Začiatok: 1. septembra 2023             Koniec: 28. februára 2025

          Výška grantu: 103 249,00 €

           

          Účastníci odbornej stáže majú v plnej výške hradené ubytovanie, stravu, letenky, dopravu na letisko a späť, transfer v krajine prijímateľa, komerčné pripoistenie!

           

           

          Prihláška na odbornú stáž TU

           

          REALIZAČNÁ ČASŤ

           

          Deň otvorených dverí 2023

          Na Luciu sa dvere našej školy nezatvorili.  Na tento deň sme sa všetci starostlivo pripravovali, a preto nás veľmi potešilo, že sme v príjemnej vianočnej  a zároveň súťažnej  atmosfére privítali  stovku  rodičov, učiteľov a žiakov deviatych a ôsmych ročníkov z okresov Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Žarnovica a Prievidza.  Sme radi, že boli všetci aktívni a overili si svoje jazykové a geografické vedomosti a vyskúšali kuchárske, barmanské, kadernícke a športové zručnosti. V jednej z tried bola aj prezentácia práve prebiehajúceho projektu Erasmus+. Účastníci odbornej stáže Enrico Šulva a Rebeka Miklošová učili deviatakov vyrábať tradičné južanské cestoviny Oricchiette, Lenka Moravčíková a Zsofia Kovac prezentovali ukážky pripravených talianskych pokrmov a Ema Štrbová všetkým porozprávala, ako prebiehala odborná stáž našich študentov v Taliansku. V kaderníctve projekt reprezentovali Patrícia Chorváthová, Melánia Sklenková, Nina Bilčíková, Karin Mullerová, ktoré predviedli svoje zručnosti získané v Taliansku počas stáže. Fotografie Deň otvorených dverí 2023

            

            

            

           

          II. odborná konferencia v Čadci

           

          Dňa 29. novembra 2023 sa konala II. odborná konferencia v Čadci, ktorú organizovala Stredná odborná škola obchodu a služieb Čadca v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom na tému prínos programu Erasmus+ a systému duálneho vzdelávania pre podporu kvality odborného vzdelávania a prípravy.

          Cieľom konferencie je vzájomná výmena skúseností a poznatkov z oblasti zvyšovania kvality odborného vzdelávania medzi školami rovnakého zamerania za účasti zástupcov Žilinského a Banskobystrického samosprávneho kraja a zamestnávateľov zapojených do systému duálneho vzdelávania. Na konferencii vystúpili so svojimi príspevkami na odbornú diskusiu nielen zamestnávatelia a učitelia, ale i samotní študenti, ktorí sa zapojili do programu Erasmus+ alebo systému duálneho vzdelávania. Príspevok príkladu dobrej praxe Mgr. Jany Kartíkovej a Chiary Šmondrkovej, študentky 5. ročníka hotelovej akadémie,  sprostredkoval účastníkom skúsenosti našej školy s projektami Erasmus+ a jeho prínos k zvýšeniu kvality odborného vzdelávania, ktoré Chiara môže využiť už čoskoro na Gastrofestivale a praktickej maturite.

          Sme veľmi radi, že sme mali príležitosť byť súčasťou odbornej diskusie v tíme ľudí, ktorým kvalita a profesionálny rast odborného vzdelávania mladých ľudí nie sú ľahostajné. (Ing. Tillerová, ZPV) 

            

          Projekt ERASMUS+  „Remeslo má zlaté dno II“  na burze Stredoškolák 2023

          V utorok 28. novembra 2023 napadol prvý tohtoročný sneh, ale my sme aj napriek tomu prezentovali na burze profesijných informácií pre voľbu povolania žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl nášho regiónu  slnečný  juh Talianska – Apúliu. Svoje skúsenosti z cestovania, zážitky z poznávania   a nadobudnuté zručnosti v príprave regionálnych talianskych pokrmov a moderných účesov zdieľali žiaci druhého ročníka odboru hotelová akadémia a tretieho ročníka odboru hostinský a kaderník. Pod odborným vedením účastníčok stáže Ing. Michalkovej a Ing. Schwarzovej pripravili  slané finger food  ako napr.  Foccacia pugliese,  Orecciette al forno, Spaghetti Carbonara alebo sladké pochúťky ako Panna cotta al caffe, Cotnetti italian a mnoho iných ukážok. Prezentáciu sme doplnili typickým cappuccinom a espressom, miešanými drinkami, cukrovinkami, talianskymi módnymi účesmi a bohatou slávnostnou tabuľou vo farbách talianskej zástavy. Ako každý rok na našich bufetových stoloch nič nezostalo, ale nám zostal pocit z dobre vykonanej práce.  Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom, učiteľom, majstrom OV, vedeniu školy a p. školníkovi  za tímovú spoluprácu. Zase sa ukázalo, že spolu dokážeme viac a naučíme to aj našich budúcich prvákov, ktorých radi privítame v školskom roku 2024/2025 v študijnom odbore hotelová akadémia a v učebných odboroch pracovník v gastronómii, cukrár a kaderník.  

          (Zdena Žiaková, výchovná poradkyňa)

            

            

          Viac fotografií TU

          Zdieľame naše zážitky z odbornej stáže

          Účastníčky projektu ERASMUS+ Apúlia Taliansko, mesto Martina Franca, Lenka Moravčíková (2. H), Nina Bilčíková a Karin Müllerová (3. B) odprezentovali svoje zážitky a nadobudnuté kadernícke a kuchárske zručnosti pred žiakmi 8. a 9. ročníka  v Základnej škole  na  Ul. Fraňa Kráľa v Žarnovici. Ďakujeme aj ostatným zúčastneným  za vzornú reprezentáciu našej školy. 

            

          Viac fotografií TU

           

          Erasmus+ „Cesta za skúsenosťami do talianskej Apúlie“

          Pokračujeme v mobilite v „podpätku“ Talianska. Spolu s ďalšími dvoma žiakmi sme odleteli do Apúlie, nádherného slnečného regiónu na juhu Talianska, a pre nás sa začala dvojtýždňová odborná stáž. Štart patril spoznávaniu historického mesta Martina Franca. Chvíľami sme mali dojem, že sa stratíme v úzkych uličkách, ktoré na prvý pohľad pôsobili ako bludisko. Po troch dňoch sme sa však dokázali celkom dobre zorientovať a úspešne doraziť do cieľa – agentúry Cultura e Dintorni, či na stážové miesta žiakov. Už na prvé informácie o pracovnom zanietení Lenky, Emy, Enrica a Žofie od majiteľov Florien Café a reštaurácie Osteria del Coco Pazzo sme boli veľmi hrdí, pretože vidíme za tým kus dobre vykonanej práce našich učiteľov  a majstrov,  ale  aj správnu výchovu v rodine. Problémom nebola ani jazyková bariéra. Dokonca už po niekoľkých dňoch sa dorozumeli taliansky, aj keď si pri tom pomáhali „rukami a nohami“.  A čo je pre nás najpodstatnejšie? Žiaci si počas stáže zdokonaľujú svoje odborné zručnosti a dokážu sa vyrovnávať s rôznymi situáciami, ktoré im prináša život tu, medzi srdečnými ľuďmi na juhu Talianska.

              

          Pre nás - učiteľov začala odborná stáž „job shadowing“ v meste Taranto, kde sídli Stredná škola Liceo Galileo Ferraris. Už pri vstupe do nej nám bolo jasné, že tu to funguje úplne inak. A to doslovne... Vyučovanie je rozdelené na 60-minútové hodiny, bez prestávky, vždy v inej učebni.  Čo bolo pre nás „novum“, študenti sa môžu počas hodiny svojvoľne pohybovať po učebni, prípadne ju aj opustiť (napríklad nadýchať sa čerstvého vzduchu alebo navštíviť toaletu). V priebehu vyučovania nesmú používať mobily. V nižších ročníkoch ich na začiatku hodiny odkladajú do pripravených krabíc.

          Na ich tvárach však nie je vidieť žiadny stres.  Vyučovanie prebieha v príjemnej a aktívnej atmosfére,  študenti reagujú na otázky učiteľa. Bolo zaujímavé sledovať, ako učiteľka anglického jazyka dokáže s „primanmi“ jednoducho premostiť Majstrovstvá sveta v Katare s témou „detská práca“ (deti vyrábali futbalové lopty) a ekologickú tému udržateľnosti s nakupovaním v second handoch. Nútila ich zamýšľať sa nad tým, či je potrebné kupovať si stále nové oblečenie. Študenti polemiku k téme uzavreli konštatovaním, že v obchodoch „second hand“ je síce možné kúpiť si  použité oblečenie, ale s charitatívnym zámerom – pomôcť rodinám v hmotnej núdzi.

          Pozitívny dojem si odnášame ešte z jednej vyučovacej hodiny anglického jazyka v „quarte“. Témou bola tragédia Williama Shakespeare – Hamlet. Nechápali sme, keď hodina začínala piesňou z rozprávky „Leví kráľ“ – „Hakuna matata“ (žiadny problém). Učiteľka však prezentovala neskutočnú tvorivosť, keď text piesne využila k motivovaniu žiakov na vysvetlenie výroku hlavného hrdinu z tragédie: „Byť či nebyť...“. Veľmi pekne ukončila hodinu študentka, keď povedala, že človek sa v živote nikdy nesmie vzdávať a musí sa snažiť prekonať akúkoľvek prekážku. Aktivita triedy bola mimoriadne tvorivá, čo v nás zanechalo veľmi silný dojem.

          Aby to všetko nevyzeralo tak „ružovo“, je tu jeden fakt, s ktorým by naši študenti (a zrejme aj učitelia) mali veľký problém. Vyučovanie v Taliansku trvá od pondelka do soboty. Víkend pre nich znamená len jeden deň – nedeľu.

           

          Viac fotografií TU

          Pasta di Puglia

          Puglia je región známy svojou originálnou gastronómiou, založenou na využití poľnohospodárskych produktov vypestovaných v regióne. Posilňuje sa tak  priame spojenie medzi farmármi a spotrebiteľmi s cieľom vytvárať hodnoty ako sú rešpekt k životnému prostrediu a obnova tradícií prostredníctvom vlastných produktov.

          Dôkazom toho je aj remeselná tradícia ručne vyrábaných cestovín pripravovaných  len z dvoch ingrediencií – múky z tvrdej apúlskej pšenice a teplej vody. Spomedzi rôznych tvarov cestovín sú najznámejšie orecchiette s typickým vydutým tvarom nazývané „ušká“ a cavatelli v tvare malých zvinutých škrupiniek.

          Počas voľného popoludnia sme aj my využili príležitosť a zúčastnili sa jednej lekcie prípravy práve orecchiette a cavatelli.

           

           

          Odštartovali sme ďalší projekt Erasmus+

          Srdečne Vás pozdravujeme z prvého stážového miesta projektu „Remeslo má zlaté dno II“ z  talianskej Martiny Franca. Zástupcovia agentúry Cultura a dintorni – training and mobility, Sonia Iannuzzi a Marco Fedele nás po srdečnom privítaní a ubytovaní previedli stážovými miestami a zoznámili nás s jednotlivými tútormi žiakov. Nasledovala prehliadka historického centra mesta v angličtine, prvá príležitosť pre našich žiakov preveriť si svoje jazykové schopnosti.

          Po úvodných aktivitách dievčatá začali s realizáciou prvých projektových úloh. V kaderníckych alebo gastronomických prevádzkach sa zoznamovali nielen s novými kolegami, ale aj so samotnou organizáciou práce a odbornými zručnosťami.

          Počas odbornej stáže žiačok trávia pedagógovia čas v štátnej klasickej škole v Tarante. Liceo Galileo Ferraris navštevuje približne 1 280 študentov, ktorí študujú v troch rôznych odboroch s klasickým, prírodovedným a jazykovým zameraním.

          Naším cieľovým miestom v talianskom regióne Apúlia alebo Puglia (nazývaným podpätok alebo päta talianskej čižmy) je historické mestečko zo 14. storočia Martina Franca. Je druhým najväčším mestom v regióne Taranto s približne 50 tis. obyvateľmi, ktoré preslávili barokové chrámy a spletité biele uličky plné obývaných kamenných domov s visiacou bielizňou alebo farebnými kvetmi. Okrem histórie je táto oblasť známa svojou regionálnou gastronómiou – cestoviny orechiette (v tvare uška), sušienky taralli, sladké aj slané, sa konzumujú aj  s chlebom a olivami, Bufalo mozzarella vyrobená z byvolieho mlieka nazývaná  „biele zlato“ alebo „perla stola“.

          (Ing. Schwarzová)

          Na potulkách v Alberobello

           

          Po prvých dvoch dňoch odbornej stáže sme sa v nedeľu 01. 10. 2023 zobudili do krásneho slnečného rána. Potešili sme sa, lebo sme mali naplánovaný výlet vlakom do mestečka Alberobello, o ktorom sme vedeli len to, že je známe kamennými domčekmi s kužeľovými strechami. Skôr ako sme začali prehliadku mesta, navštívili sme kaviareň a v nej ochutnali tradičné dezerty s výbornou kávou. Potom sme sa presunuli do štvrte Rione Monti, kde nám pani Miriam porozprávala o histórii Alberobello a o unikátnych trpasličích domčekoch trulli.

          Dozvedeli sme sa, že v štvrti Rione Monti sa nachádza viac ako 1000 truli. Vďaka ich jedinečnej architektonickej a historickej hodnote je od roku 1996 mestečko Alberobello súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Názov mesta vznikol zo stredovekého latinského názvu regiónu „siva arboris belli“ - drevo vojnového stromu.

          História Alberobella nie je taká stará, mesto bolo založené koncom 14. storočia. Jeho dejiny sú spojené s legendou o peniazoch a prefíkaných talianskych aristokratoch, pretože  vtedajší zákon Neapolského kráľovstva vyžadoval zaplatenie dane za každú novo postavenú dedinu, ktorej plateniu sa chceli za každú cenu vyhnúť. Keďže dane za pozemky bez stálych sídiel boli nižšie ako s oficiálne uznanými mestami, Alberobello malo byť klasifikované ako neobývaná oblasť. 

          Z tohto dôvodu boli trulli v Alberobello skonštruované špecifickým spôsobom. Miestnym roľníkom bolo nariadené, aby si domy a obydlia postavili bez malty, aby v prípade kráľovskej prehliadky mohli byť stavby rýchlo a jednoducho zbúrané a daňové zaťaženie zostalo nízke. Trulli sa stavali z nahrubo opracovaného vápenca, pretože tento materiál sa dal ľahko rozobrať a neskôr znovu použiť na rekonštrukciu obydlí. 

          Dnes už väčšina obyvateľov Alberobella nebýva v trulli, ale nachádzajú sa v nich malé obchodíky so suvenírmi, kaviarničky a tiež ubytovanie pre turistov, ktorí hľadajú jedinečný zážitok.

          Návšteva Alberobella bola nezabudnuteľným zážitkom aj pre nás. Prechádzku úzkymi uličkami lemovanými bielymi malými domčekmi s kaviarničkami a obchodíkmi nám budú pripomínať aj drobné suveníry, ktoré si prinesieme domov.
           
          Ing. Michalková
           

             

                

            

          Viac fotografií TU

          Tajuplná Matera

          Počas krásneho, slnečného popoludnia sme navštívili jedno z najstarších miest sveta,  Materu. Mestská časť Sassi di Matera „Kamene Matery“ sa preslávila pôvodnými vápencovými  jaskynnými obydliami osídlenými pred viac ako 9 000 rokmi p. n. l. Obyvatelia Matery žili v pôvodných jednoduchých jaskyniach bez elektriny a kanalizácie, v drsných a nehostinných podmienkach až do polovice minulého storočia. Súčasná pýcha Talianska  bola v 50. rokoch 20. st. vyhlásená za nedôstojné miesto pre život a obyvateľom bolo nariadené vysťahovanie. Po reštrukturalizácii kamenných obydlí je mesto od roku 1993 vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO a v roku 2019 bolo Európskym hlavným mestom kultúry. V súčasnosti sa teší veľkej obľube turistov z celého sveta.

          Centrum historickej časti Sassi di Matera  tvoria dve časti - Sasso Caveso a Sasso Barisano oddelené centrálnym výbežkom Civita s krásnou  katedrálou Matera a starobylými šľachtickými palácmi. Sasso Caveso  láka turistov na prechádzku podzemnými chodbami so  starodávnymi jaskynnými obydliami, ktoré  zostali po stáročia nedotknuté. Sasso Barisano ponúka vo svojich útrobách množstvo suvenírov v malých obchodíkoch, vynikajúcu jednoduchú gastronómiu v reštauráciách a neskutočné zážitky v hoteloch.

            

          Viac fotografií TU

           

          Ciele projektu:

          1. Nastaviť vhodné inkluzívne podmienky pre žiakov so špeciálnymi edukačnými potrebami v odbornom vzdelávaní a príprave.

          Obsahom mobilít pedagogických zamestnancov je oboznámiť sa s metodickými a pracovnými postupmi, stratégiami škôl a podnikov v práci so žiakmi, ktorí si vyžadujú individuálny, špeciálny prístup nielen v teoretickej ale najmä odbornej príprave, tiež pri práci so žiakmi so zdravotným postihnutím, či z rodín, ktoré čelia náročným sociálno-ekonomickým ťažkostiam.

          1. Škola participujúca na uhlíkovej neutralite znižovaním množstva odpadu na praktickom vyučovaní "Zero Waste".

          Obsahom mobilít žiakov bude na stážach v hoteloch, reštauráciách a cukrárskych dielňach sledovať, ako je možné znížiť množstvo potravinového odpadu, či zvýšiť podiel lokálnych a sezónnych potravín v jedálnych a nápojových lístkoch. Žiaci učebného odboru kaderník sa zoznámia a následne budú pracovať s alternatívnymi ekologickými prípravkami a prostriedkami v kaderníckych salónoch. Ako výzvu berieme filozofiu, životný štýl Zero Waste.

          Odborná stáž žiakov učebných odborov hostinský, cukrár, kaderník bude prebiehať v reštauráciách, cukrárskych dielňach, kaderníckych salónoch v rozsahu 2 až 3 týždne formou "tieňovania" zamestnancov podniku.

          Žiaci odboru hotelová akadémia absolvujú 2 a 6-týždňovú odbornú stáž priamo v hoteloch, reštauráciách. Zadelení budú do kuchyne alebo do obsluhy, podľa ich záujmu. Počas mobility absolvujú od 60 do 150 hodín.

          1. Rozvíjať sociálne kompetencie žiakov potrebné na uplatnenie sa v praxi.

          Žiaci sa budú "učiť konať" - osvojiť si nielen profesijné teoretické a odborné zručnosti, ale aj kompetencie vyrovnávať sa s rôznymi sociálnymi a pracovnými situáciami, pracovať v tímoch, učiť sa byť aktívnym riešiteľom životných situácií a nie pasívnym, manipulovaným objektom, učiť sa slobodne rozhodovať. Práve účasť na odborných stážach v rôznych podnikoch, prevádzkach, kde budú pracovať v medzinárodných tímoch v reálnych podmienkach ich bude podnecovať k zodpovednosti, samostatnosti, ale i vzájomnej úcte, tolerancii, znášanlivosti a nediskriminácie.

           

          Neustále pracujeme na skvalitňovaní individuálneho prístupu k menej úspešným žiakom, žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, žiakom z marginalizovaných rómskych komunít, zo sociálne znevýhodneného prostredia, cudzincom, migrantom (v tomto projekte ich označujeme ako "žiaci so špeciálnymi edukačnými potrebami (ŠEP)".

          Výber účastníkov žiakov  bude prebiehať podľa týchto kritérií:

          • výchovno-vzdelávacie výsledky,
          • počet absolvovaných hodín odborného výcviku/praxe stanovených v ŠkVP pre každý ročník,
          • účasť na odborných a jazykových súťažiach, akciách realizovaných školou,
          • praktické zručnosti - odporúčanie odborných učiteľov a majstrov odbornej výchovy,
          • odporúčanie triedneho učiteľa (správanie, dochádzka, motivácia),
          • nedostatok príležitostí (žiaci so ŠVVP, zdravotným postihnutím, čeliaci sociálno-ekonomickým ťažkostiam, cudzinci,...) .

          Viac informácií ako aj podrobnosti k projektu poskytne Mgr. Kartíková.